Recepty
Domácí griotka
1 kg višní
0,5 kg pískového cukru
0,5 l vody
Do nádoby (třílitrová sklenice) dáme omyté a odpeckované višně. Prosypeme je cukrem a zalijeme je ovocným destilatem. Překryjeme celofánem, dobře zavážeme a necháme nejméně 1 měsíc (dokud se cukr nerozpustí) v chladnu odležet, občas protřeseme. Hotový likér scedíme a nalijeme do lahví.
Likér z ovocného destilátu s chutí po anýzu
400 g krystalového cukru
20 g anýzu
0,5 l vody
0,3 l ovocného destilátu
3-4 lžíce citronové šťávy
Do 0,3 l ovocného destilátu hodíme anýz a necháme 14 dní louhovat, občas promícháme. Anýzovku přecedíme. Vodu povaříme s cukrem, až se rozpustí, necháme vychladit. Cukrový sirup smícháme s anýzovým destilátem, přidáme 3-4 lžíce citrónové šťávy, zamícháme a můžeme konzumovat.
Ořechovka
30ks zelených ořechů
1 kg cukru
1 l ovocného destilátu
1 l vody
1 lžička skořice
kousek vanilky
Ořechy omyjeme, rozpůlíme, vložíme do láhve, přidáme skořici, vanilku a zalijeme. Sklenici uzavřeme a vše necháme uležet 6 týdnů, občas lahví zatřepeme. Cukr svaříme s potřebným množstvím vody na hustý sirup a pak vychladlý přilijeme k ořechům v lihu. Necháme ještě 3 týdny, pak ořechovku přefiltrujeme a stočíme do lahví. Dáme odležet na další 2-3 měsíce.
Pivní likér od paní W. z Litovle
1 černé pivo
20dkg cukru
1 vanilkový cukr
společně svařit a nechat vychládnout
nalejeme do 1l sklenice a doplníme slivovicí (cca 1/2l)
necháme 2 měsíce uležet (chutné však i dříve)
Anýzový likér
1sáček anýz. semínka (20g) rozmělníme v hmoždíři a dáme do 1l 30% alkoholu. Přidáme štávu z citronu, 2-3 lžíce medu, kousek skořice a lžičku vanilkového cukru. Necháme stát na teplém místě 1-2 týdny. Pak jemně přecedíme a v malých dávkách pijeme jako aperitiv.
Anýz jako léčivá rostlina zlepšuje trávení, příznivě ovlivňuje dýchací orgány a působí jako mírné afrodiziakum.
Bukvicový nápoj
Čerstvou pokrájenou bukvicovou nať (bukvice lékařská) dáme do vhodné láhve a zalijeme čirou pálenkou zředěnou vodou v poměru 1:1, aby objem tekutiny dvojnásobně přesahoval objem natě. Necháme 3-4 týdny luhovat za občasného protřepání. Přecedíme, necháme usadit a pozorně stáhneme hadičkou. Užíváme kalíšek denně jako všelék. Bukvice má široké léčivé účinky, které se nejčastěji používají při potížích s dýchacími orgány, vnitřních zánětech, nervových a ženských onemocněních.
Aroniový likér
Čerstvé, plně dozrálé plody rrozmixujeme s malým množstvím vody na hustou kašovitou tekutinu. Přidáme stejné objemové množství čiré pálenky a za občasného protřepání necháme na teplém místě luhovat 2-3 týdny. Přecedíme, osladíme medem, citronem a pijeme kalíšek jako aperitiv a preventivní lék.
Aronie (černá jeřabina) - plody obsahují množství vitamínů, minerálů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek. Jsou silným atioxidantem, zlepšují činnost trávících orgánů a stimulují imunitní systém. Čistí krev a cévy, zbavují tělo toxinů, mají protirakovinné účinky a slouží jako prevence infarktu.
Trnkový odvar
200g plodů rozdrtíme a zalijeme 1l červeného vína. Přikryté vaříme na mírném ohni 5 minut, poté odstavíme a necháme zcela vychladnout. Přecedíme a pijeme kalíšek při průjmu, střevních potížích i jako zdravý aperitiv. Plody zlepšují trávení, čistí krev, zbavují organismus soli, podporují látkovou výměnu a mají výrazné antioxidační vlastnosti.